2014. május 30., péntek

Miklya Zsolt és Miklya Luzsányi Mónika csabai szőttesgyűjteménye

A mai nap előszedtük a süllyesztőből anyáék régi szőttesgyűjteményét, s ami megmaradt, gyorsan dokumentáltam, mielőtt teljesen tönkremennének vagy elfelejtődnének. Édesanyám kommentárjaival.

Ezeket a szőtteseket Békéscsabán illetve a békési falvakban vásároltuk a nyolcvanas évek végén. Csak gyapjúszőttesből kb. 60 darabot, és több, mint száz vásznat. A gyűjtemény nagy részét odaajándékoztuk a békécsabai múzeumnak, csak a lelkünknek legkedvesebbeket hagytuk meg. ezeket látjátok itt. A terítők mindegyike a 19-20 század fordulóján készült, jobbára Békéscsabán és a környező tanyavilágban. Lehetnek még tótkomlósi szőttesek is, de sajnos már nem emlékszem melyiket hol vettük. Az adatlapja viszont mindenek megvan, ha valakit nagyon-nagyon-nagyon érdekel remélhetőleg elő tudom bányászni :o)


1.: Ünnepi terítő, ha jól emlékszem húsvéti. Sávolykötésű, lábítós és szedettes, tipikus csabai "vízfolyásos" mintával. A terítő anyaga önmagában, fehéren-fehérrel mintázott.




Anyaga len, pamut



2.: Kézi ruha, szedettes mintával. Kender, pamut.



3.: Hétköznapi terítő, hímzett monogrammal. Rengeteget találtunk ebből a típusból. Len vagy kender.




4.: Ünnepi terítő, kereszteléskor használták, több nyüsttel szőtt, mintázott, vízfolyásos, klárisos mintával. Pamut, len. Ja, igen: a terítő (a két vég szövet) pólyakötő szalaggal van összeerősítve! A pólyakötő gyári volt, látszik is, hogy már semmi színe, így száz év után :o) De egyébként az is szövött, mintázott.







5.: Egyik nagy kedvenc! Derékalj egy vége, kb. négy méter hosszú szőttes, pamut, sávolykötésű minta, vászonkötésű alapszövet. A derékaljhoz két ilyen darabot varrtak össze, majd ketté hajtották, és a sűrűn mintázott rész lett az ágy fejénél.


Derékalj feje, sávolymintázással: vízfolyásos, tyúklábas, klárisos, barázdás... ezekre emlékszem az elnevezések közül.



6.: Egy másik derékalj feje, gyönyörűséges szedettes mintával. Ez a 19. század közepéről való. Az eladó sajnos már nem tudta a minták elnevezését.






Hátoldala



7.: Csabai kézi ruha, szedettes mintával. Ez is 19. század közepe.




8.: Halottas terítő, torra 19. sz közepe (Talán Tótkomlós) Pamut, szedettes mintával, gyönyörű rojtozással.





9.: Szintén egy gyönyörűséges derékalj, végig szedettes mintával a 19. század közepéről.






10.: Hétköznapi terítő Csabáról, ez is inkább 19. század. Darázslépes, vagy másként egyszerűen csak darázsosnak nevezett alapkötésben, több nyüsttel szőve.





11.: Ünnepi terítő, csabai tanyavilág, 19 század, fekete-vörös szedettes mintával.





12.: Egyszerű, de szép kézi ruha, kenderből.





13.: Durva szövésű, kendervászon terítő. Talán ez az egyik legrégebbi darabunk.





14.: Darázsolt alapon, szedett mintás kézi ruha. 20 század eleje-közepe.





15.: Hétköznapi terítő szegeletes alapmintában szőve.




16.: Ez is 19. század vége, lehelet finomra font kender, patyolatvászon, ricézéssel. Keresztelőkor használták, csabai. Ami most rózsaszín (szerintem) eredetileg piros lehetett.





17.: Szedettes terítő torra. 20 század eleje, két háború köze.






18.: Hétköznapi terítő gyászra. Kender, rengeteg hasonlót találtunk.




19.: Egyszerű kézi ruha, kender.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése