2014. július 23., szerda

Horgolt manócska [elkelt, kérésre készítek], valamint az amigurumi minták olvasása

A következő munkám egy horgolt manócska volt, egészen pontosan Sleepy Sarah, Álmos Sára :). Nos, benne az a különleges, hogy vele kezdtem el az amigurumi minták horgolását (azért van ilyen fura neve, mert a japánok találták ki a technikát, de egyébként nem jelent mást, mint kitömött horgolt figurákat). Igazán nem nehéz, aki tud körbe-körbe horgolni rövidpálcákat, annak szívből ajánlom. Mivel sajnos nincs róla fotóm - azonnal elkelt, még mielőtt esély lett volna rá, az Emberem húgát boldogítja tovább - úgy döntöttem, hogy ezt a bejegyzést az amigurumi minták olvasásának szentelem. Tehát, akit érdekel, hogyan csináljunk fura krixkraxokból cuki figurákat, olvasson tovább :) [A manó mintája a bejegyzés alján található]

Tehát, ami a legfontosabb - ahogy minden más horgolás - ez is sorokból áll. Érdemes szemjelölőt használni a kezdőszem megjegyzésére, mert könnyen belezavarodik az ember. A másik alapinfó: ha a minta nem kér mást, rövidpálcákkal horgolunk, méghozzá a teljes szemet átszúrva (a szem felül látható mindkét szála alá bújtatjuk a tűt) - remélem érthető voltam :) Erre azért van szükség, mert így teljesen homogén lesz a külső felület, és nem lesz spirális vonal a figurán körben. Persze, ha valakinek úgy tetszik, lehet vele kísérletezni.
Amiért ajánlom nagyon, az az, hogy elrontani nagyon nehéz, de ha sikerült is, nem látszik, hogy nem kell a szálakat eldolgozni, csak a végén egyszer - ami színváltásnál igen jó dolog :), mert minden fonalka belül marad, és hogy gyakorlatilag bármivel ki lehet tömni: összegyűjtöm a fonalmaradékokat (akár más munkákból is), amik nem a kukába mennek, hanem a figura belsejébe, nem szemeteltem, és a Föld is boldogabb.

A minta általában ugyanúgy kezdődik, mint bármelyik kör alapú mintánk, 4-6-8 szemből álló körrel. Utána kezdődnek a cukiságok.
A sorokat külön-külön írják le, általában zárójeles formátumban. A sor leírása általában a következőképpen néz ki: a sor sorszáma, a lehorgolandó szemek összetétele, és a végén a sorban szereplő összes szem száma. Ehhez kell egy minimális angoltudás, vagy legalábbis egy jól összeszedett horgolószótár :) Tehát a következő sort így kell leolvasni:

Round 6 [sc in next 3 sts, 2 sc in next st] 3 times ----- 15 sts. = 6. sor: [a következő három szembe rövidpálca, 2 rövidpálca a következő szembe] mindezt háromszor megismételjük -- 15 szem a sorban.

Egy kis matekozással rájöhetünk, hogy jön ki a 15 szem :) tehát így néz ki a sorunk: 1-3. szemig rövidpálca, 4-5. rövidpálca egy szembe, 6-8. szemig rövidpálca, 9-10. rövidpálca egy szembe, 11-13. szemig rövidpálca és 14-15. rövidpálca egy szembe, és meg is van a 15. szem. Ha jobban megnézzük, ebben a sorban 3 szemmel több van, mint az előzőben (szaporítottunk), tehát a minta egy "kifelé tartó" részénél tartunk.
Mutatok egy fogyasztást is (amikor kevesebb szemet horgolunk a sorba, mint az előzőben volt, ezt egy helyen befejezett rövidpálcákkal oldjuk meg):

.
Round 18 [sc in next 5 sts, sc2tog] 3 times ----- 18 sts. = 18. sor: [a következő öt szembe rövidpálca, a következő két szembe 2 egy helyen befejezett rövidpálca] mindezt háromszor megismételjük -- 18 szem a sorban.

Itt is három szemünk fogyott el. Amire még nagyon figylejünk: a sor elején a számozások. Sűrűn előfordul, hogy több, ugyanolyan felépítésű sor következik egymás után, ezt csak úgy jelölik, hogy a sor elején mondjuk 4-6.sor-t írnak csak ki. Nehogy egy sort csináljunk három helyett :) Nos, ezek után nézzük meg, milyen kifejezésekkel élhetnek az angol leírások.

A legfontosabb: szaporítás = inc., fogyasztás = tog.
A többi, ahogy eszembe jut :)
rnd (round) = kör
x times = x-szer
sts = szem(ek)
sc in next x sts = rövidpálca a következő x szembe
each st around = minden szem a körben
A Barka Fonál honlapján egyébként nagyon jó a horgolószótár, ha valamit nem ismerek, innen nézem ki:
http://www.barkafonal.hu/shop/angol_magyar_horgoloszotar/
Illetve nagyon egyszerű párszavas leírások szoktak lenni még közben (mikor tömjük ki, hogyan varrjuk össze), amit még én is megértek úgy, hogy nem tanultam, de ha valaki végképp megakad, a google fordító meg tud vele küzdeni, annyira egyszerű.

Utolsó lépésként pedig leírom magyarul a manócska karjának mintáját, hasonlítsátok össze az angollal, és már menni is fog a dolog :)

Arms
(make 2)
Round 1 Begin by using the reddish pink yarn, make an adjustable ring and work 4 sc in the ring,
do not join, using the stitch marker to mark the first stitch of the next round ----- 4 sts.
Round 2 [sc, sc 2 in next st] 2 times ----- 6 sts.
Round 3 [sc, sc 2 in next st] 3 times ----- 9 sts.
Round 4 [sc, sc2tog] 3 times ----- 6 sts.
Rnds 5-9 sc in each st around ----- 6 sts. After completing round 6 fasten off each arm leaving a
length of yarn to sew the arms to the body. Put them aside until you’ve finished the body.

Karok
(kettőt csináljunk)
Az első kört piros-pink fonállal kezdjük, csináljunk egy kezdőkört 4 szemmel, ne kössük össze (ez a minta sajátossága, hogy spirálalakban halad, nem köröket csinál), használjuk a szemjelölőt, hogy megjelöljük a következő kör első szemét - 4 szem
2. kör: [rövidpálca, 2 rövidpálca a következő szembe]x2 - 6  szem
3. kör: [rövidpálca, 2 rövidpálca a következő szembe]x3 - 9 szem
4.kör: [rövidpálca, 2 rövidpálca egybeöltve]x3 - 6szem
5-9.kör: a körben minden szembe rövidpálca - 6 szem. A hatodik kör befejezése után mindkét karon hagyjunk egy kis fonalat a testhez varráshoz. Tegyük őket félre, amíg befejezzük a testet.

A mintaolvasást én innen tanultam meg, elég jól összeszedett leírás ez is:
http://www.amigurumi.hu/tudasbazis/amigurumi-alapok/amigurumi-mintak-olvasasa/
És most, hogy mindezt végigvettük, jöjjön maga a minta, szeretettel ajánlom minden kis kezdő porontynak, mint amilyen én vagyok :) [pdf]
http://owlishly.typepad.com/files/owlishly--sleepy-sarah-amigurumi-pattern.pdf

A forrás-honlap pedig:
http://owlishly.typepad.com/owlishly/2008/10/free-pattern--sleepy-sarah-amigurumi-pattern.html

2 megjegyzés:

  1. Kedves Eszter!
    Ez nagyon kedves kis figura, az útmutatásod alapján biztosan elkészítem. Még annyit kérdezhetnék, hogy az arcnál hogyan kell a színváltást csinálni? Köszönettel: Margó

    VálaszTörlés
  2. Kedves Margó!
    A színváltás nagyon egyszerű: egyszer bevezetem a bőrszínű fonalat, lehorgolom vele az első sorban amit kell, aztán otthagyom, körbehorgolok a pirossal, majd amikor odaérek, hogy váltanom kell megint, csak odahúzom a másik oldalról - ügyelve rá, hogy a fonal hossza olyan hosszú legyen, mint maga a sor, és mintha mi sem történt volna, horgolok tovább. És így tovább a többi sorral is. Ezt azért lehet megtenni, mert belülről nem látszódik az eldolgozatlan fonál, és így nem kell minden sorban újat bekötni. Remélem érthető voltam :) Sok sikert a manócskához :) e.

    VálaszTörlés